poniedziałek, 10 lutego 2014

Więcej lukru wróżko!

san is szajnin

Buciczkowa wróżka istnieje! Kilka dni temu poprosiłam ją o pomoc i proszę bardzo! Dziś już do mnie przypłynęło trochę słowodajnego natchnienia. Nie liczą się same słowa, liczy się przekaz, wiadomo. Liczy się liczi, limonka, likier - hmm - trudno powiedzieć, co się naprawdę liczy. I ja to jest w życiu. Może tak jak z 'dziwnymi piosenkami'. Trafiłam ostatnio na piosenkę Anny Jantar o zastanawiającym tytule ("Buciczkowa wróżka") i myślę (dosłownie): jaki idiota nadał taki tytuł utworowi muzycznemu..., ale widzicie (jak to w życiu) wszystko okazało się dość wytłumaczalne, bo to piosenka dla... dzieci! Pośpiewajmy sobie trochę, przemierzając ścieżki i życiowe dróżki: 
♪♫ ♪♫ Czerwone Twoje butki przy łóżku lubią stać, la la la ♪♫ ♪♫ Do buciczkowej wróżki czerwona drepcze brać... ♪♫ ♪♫

Od czego zacząć po przerwie. Trudno powiedzieć. Niektórzy spotykają się po latach i płaczą...


Szczerze płaczą. Jak przerwa jest krótsza, to mogą się na przykład cieszyć i śmiać. Szmat czasu - od czego zacząć. Może właśnie od buciczkowej wróżki albo zagajenia o zdrowie, pogodę albo samopoczucie. Można też wymyślić coś głupiego, przypadkiem wpaść na kogoś i rozsypać mu pod nogami jabłka albo cukier. Wtedy powinno być słodko (nie każdy lubi, warto z tym uważać i ze słodyczą nie przesadzać). O, albo może zaśpiewać o bardziej niebieskim odcieniu niebieskiego. Lub, w mięsnej wersji, skupić się na podrobach:

Serca, zwłaszcza cielęce, należą do najcenniejszych podrobów. Ze względu na znaczną ilość witamin i wysoką (15%) zawartość białka posiadają dużą wartość odżywczą: można je przyrządzić na wiele sposób.
"Kuchnia Polska" Hanny Szymanderskiej

Są takie dni, tygodnie, a nawet miesiące, kiedy nawet zrobienie (dotąd) prostego deseru staje się czynem na miarę wypłukania baryłki złota w jakiejś kanadyjskiej rzece. Ale co zrobić, gdy w człowieku (albo w słoiku) gotuje się, a bardziej kisi...

Niemoc (zmieszać wszystko i wstrząsnąć kilkukrotnie przed podaniem)

Składniki:

 • rozstanie (albo najlepiej kilka rozstań różnego typu - od pożegnania się z pewnym sposobem działania po śmierć bliskiej osoby)
 • czas zmian i decyzji różnych
 • kilka dodatkowych niespodzianek od życia, najlepiej w "czarnym ciągu" (zdrowie, bliscy, praca) oraz w klimacie 'to nie dzieje się naprawdę, to musi być jakiś film!'
 • worek niepozałatwianych spraw (które lubią się mścić po 'odleżakowaniu' swojego)
 • itd. itp.

Trzeba by sobie ten świat na nowo polukrować (westchnienie). Może dla odmiany wymieszać cukier puder z sokiem z kawałka pomarańczy i odrobiną startej skórki pomarańczowej (konsystencja dość gęsta). A do ciasta dodać sok z całej cytryny i skórkę z niej. Ciasto jogurtowe - mój ulubiony przepis, bardzo prosty. Zamiast przypraw i bakalii zróbcie je na cytrynowo albo na pomarańczowo... albo... z limonką? :)


Przez ścieżki i przez dróżki... ♪♫ ♪♫

2 komentarze:

 1. Oj, bliski jest mi ten Twój gorzki przepis, bo nadal borykam się ze srogimi trudnościami wszelakiej natury ;) buziska wielkie :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale oczywiście poradzimy sobie :) A jeśli nie, to trudno - to zdanie/przyznanie obniża ciśnienie bardzo. Chociaż może ja jednak mam za niskie mimo "wszystkie zdarzenia, parę osób, za krótki czas". ;)

   Usuń