czwartek, 20 lutego 2014

Matka fusion?

Lee Miller, Google Images


Dobra Rada: po pierwsze złam wszystkie zasady (w kuchni).

WeczekGoogle Images
Bo to się zwykle tak zaczyna. Szczegół, przypadek, a potem lawina. Zdjęcie pewnego oka, a potem długa i barwa historia życia jednej pani. Fotografka (i dla Vogue!), modelka-muza, korespondentka wojenna. Matka, kochanka, córka. Pewnie można by wymieniać i wymieniać. Diabeł ubierał się u Prady, a ona kąpała się u Hitlera. Gdyby nie Lee Miller nie byłoby gotowania w stylu fusion. Oczywiście to spore uproszczenie, bo trudno powiedzieć czy to właśnie Lee była pierwsza. Jednak z całą pewnością nurt surrealistyczny wymieszany z wielokulturowością ówczesnej Ameryki (może również powojenne zapotrzebowanie?) przyczynił się do rozwoju kuchni fusion.
Po wojnie mimo sławy nie mogła opanować depresyjnych nastrojów (...). Nie potrafiła odnaleźć się w powojennym świecie. (...) W wieku 40 lat urodziła syna, przyjacielsko rozeszła się z egipskim mężem, wyszła za Rolanda Penrose'a (...). Ich wiejska posiadłość Farley Farm stała się miejscem spotkań sławnych przyjaciół, na których Lee wypróbowywała swoje kulinarne talenty. Eksperymentująca z kuchniami świata, może być uznana za prekursorkę kuchni fusion.
A my lubimy zabawy w kuchni (tu, tu albo na przykład tutaj), a my lubimy się w kuchni nie spinać. Prawda?

Oko Lee Miller, autor: Man Ray (Google Images)
Man Ray jedno ze swych najbardziej znanych dzieł, "Przedmiot do zniszczenia" - metronom z przypiętym zdjęciem oka - przechrzcił na "Przedmiot zniszczenia" i opatrzył okiem Lee. Do odmienionej pracy została dołączona instrukcja obsługi: "Wytnij oko z portretu kogoś, kogo kochałeś, lecz go więcej nie zobaczysz. Przypnij oko do wahadła metronomu. Nastaw na żądane tempo. Poczekaj aż do zatrzymania. Młotkiem spróbuj zniszczyć za jednym uderzeniem".

p.s. Polecam Wam stary, ale ciekawy artykuł z "Wysokich Obcasów" (jego fragmenty powyżej), znajdziecie go tutaj.

A jakże!

2 komentarze:

  1. :D uwielbiam taki dystans :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kąpała się u Hitlera w wannie, no, ale jak już nie żył ;) http://www.swiatobrazu.pl/100-najwazniejszych-zdjec-swiata-david-e-scherman-lee-miller-21089.html A Pan Ziemniak to Pan Ziemniak, wiadomo. ;)

      Usuń