sobota, 31 sierpnia 2013

Małe, czarne, a ile radości

Ale dzidziuś.

Weczki są z reguły szklane, a fakt ten implikuje (hoho jakie mądre słowo się wkradło!) również prawdę, że nie są z kamienia. O i urodził się wierszyk: 

Wokół wszystko się zmienia, liczą się małe wzruszenia.
Wzruszył się Weczek swoim nowym mini przyjacielem, trzyskładnikową konfiturą, na którą owoce najczęściej trzeba kraść, ale jest to kradzież kultywowana od pokoleń, nazywa potocznie szaberkiem albo pachtą, którą (coś mi się o słoik kiedyś obiło) popiera nawet sam Karol Okrasa! Konfitura z owoców czarnego bzu pasuje nie tylko na kawałek razowego czy żytniego chleba (no dobrze, na pszenną bułeczkę też pasuje!), ale także do wyraźnych serów czy pieczeni. Według Luks Pomady, z odrobiną imbiru, który pod koniec delikatnie pali podniebienie.

Przypomniała mi owa pomadka schyłek poprzedniego lata (a może to było jednak dawnej? czas leci, a my jak małe dzieci... zaśpiewałby bodajże Peja) i kompot z tych czarnych owoców (bogatych głównie w witaminę 'be' oraz 'ce') oraz kradzionych, niedojrzałych i okrutnie kwaśnych jabłek. Był, nie przesadzając, genialny (szaleńczy zachwyt 'dziecka z miasta').

Czarny bez i jabłka... oraz dzikie gruszki dla pocieszenia oka.Jako miłośnik polskiego (w szczególności) designu, zachwycił się Weczek również detalem. Prosty nieprzesadzony projekt oraz dbałość o szczegóły. Jakość, piękność, smaczność. Dodam do tego fakt, że Weczek nie zwykł prawić komplementów nieszczerych. No i ta nazwa... Po prostu luks to jest pomada.

Coś niezwyczajnego tych czarnych kuleczkach musi być..., a więcej ciekawostek na temat mitologii czarnego bzu znajdziecie w poniższym filmiku.


4 komentarze:

 1. Super słoiczek i dżemik!
  Uwielbiam czarny bez.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja, i ja! :D Słoiczki są fajne!

   Usuń
 2. Proszę dodać baner akcji "Dzień polskiej żywności", jeśli dodać do niej ten przepis. Pozdrawiam. Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, za późno, ale bardziej chodziło mi o post ze śledzikami. :) Pozdrawiam! :)

   Usuń